O firmie SciCan

Informacje

57 urodziny firmy SciCan

Firmę założył w 1957 Arno Zwingenberger. Jej nazwa pochodzi od dwóch słów science (nauka) i Canada. Na początku firma działała tylko na rynku kanadyjskim, ale z czasem stała się firmą globalną. Koncentruje się na 3 sektorach rynku medycznego: na rynku stomatologicznym, okulistycznym i dekontaminacji endoskopów.

Firma SciCan uzyskała certyfikat ISO w 1991 roku dając gwarancję klientom i dealerom, że jej produkty spełniają najwyższe standardy produkcji i serwisu. Misję firmy najkrócej opisują trzy słowa: zaufanie, wysoka jakość i niezawodność.

STATIM znaczy natychmiast

Najważniejszym produktem firmy SciCan jest autoklaw kasetowy STATIM. Krąży opowieść, że pewnego dnia Arno Zwingenberger zaszedł na kawę do Sarbucks. Tam obserwując unoszącą się parę nad ekspresami wpadł na pomysł, aby wykorzystać ją do szybkiej sterylizacji.

W końcu lat 80-tych SciCan został utworzony dział badawczy i rozwoju w celu stworzenia szybkiego i kompaktowego autoklawu. W roku 1989 taki autoklaw został wprowadzony na rynek kanadyjski. Nazwano go STATIM, co po łacinie oznacza „natychmiast”. Jest najszybszym autoklawem biorąc pod uwagę czas od wciśnięcia przycisku „start” do zakończenia procesu.

STATIM i ślady polskości

Krzysztof Piątkowski był pionierem, który zorganizował i prowadził pierwszą jednostkę STATIM w 1990 roku. Był odpowiedzialnym za pierwsze pokazy międzynarodowe tego autoklawu. Pracował przy jego produkcji, prowadził szkolenia, a od 1997 roku stał się osobą odpowiedzialną za sprzedaż we wschodniej części Europy.

W 2006 roku otrzymał nagrodę za najwyższy wzrost sprzedaży za 2005 rok na obszarze, za który odpowiadał. Do dzisiaj jest wskazywany jako jedna z niewielu osób, które potrafiła odpowiedzieć na każde pytanie związane z autoklawem Statim.

SciCan wśród 10 największych

W marcu 2010 roku doszło do połączenia SciCan z dwoma innymi firmami: MICROMEGA (www.micro-mega.com) i SycoTec (www.sycotec.eu). W wyniku fuzji powstała jedna z 10 największych firm działających na rynku stomatologicznym. Zatrudnia ponad 800 osób, a jej obrót wynosi ponad 100 milionów Euro. Teraz SciCan jest przygotowany na wyzwania , jakie niesie przyszłość.